Nemocnice, ve kterých se zpívá

Musel jste někdo pobývat delší dobu v nemocnici? Já jen, když jsem byla malá – tak malá, že si na to nepamatuju, ale moje tělo si to pamatuje. Asi to nebylo nic moc, protože když dnes uvidím doktora, chce se mi omdlívat, navzdory tomu, že mě můj rozum pokaždé přesvědčuje o tom, že se přece není čeho bát. Zkrátka nemocnice: fuj! (Dobří lékaři, odpusťte! :o)

O to víc mě těší, že v sousedních zemích existuje síť tak zvaných „zpívajících nemocnic“.

Projekt „Zpívající nemocnice“ (Singende Krankenhäuser, e. V. – jde o zapsaný spolek) založil Wolfgang Bossinger, známý německý muzikoterapeut, jehož celoživnotní vášní je právě zpěv a zkoumání jeho ozdravných účinků na duši i tělo člověka. Nemocnice, psychiatrické a rehabilitační kliniky nebo zařízení pro seniory nabízejí svým pacientům možnost účastnit se společného zpívání. Vedle toho také současně zkoumají terapeutické účinky zpěvu  na schopnost člověka zvládat nemoci a životní krize.

K těmto pěveckým aktivitám jsou zváni nejen pacienti, nýbrž také rodinní příslušníci nebo personál zdravotnických zařízení. Lékaři, pacienti a jejich blízcí si tak mohou uvědomit a především zažít, že jsou na jedné lodi. Najednou je fuk, kdo je zdravý a kdo nemocný, pocit srdečného lidského spolubytí během těchto požehnaných chvil veškeré rozdíly stírá.

Když jsem studovala muzikoterapii, pamatuju se, že jsme měli takovou besedu s mladým dětským lékařem, který pracuje na klinice v Bad Gottleuba. Vypravoval nám, jak jednou dvakrát do týdne přijde ráno na oddělení a první, co udělá, je, že si nechá zavolat děti a deset patnáct minut s nimi zpívá a hraje různé hudební hry. Nadšeně nám předváděl příklady a barvitě líčil, jak děti pokaždé ožívaly. Každé z nich v sobě mohlo na chvíli prožívat také tu zdravou a vitální část sebe sama.

„Když zpívá člověk z hloubi své duše, uzdravuje tak svůj vnitřní svět. Když zpívá z hloubi duše více lidí – tak, že se sami stanou zpěvem, pak tím uzdravují také svět vnější.“
Yehudi Menhuin

Říkala jsem si tenkrát v duchu: „Bohu díky za každého takového osvíceného doktora!“ – Nevím, možná že už je dnes klinika v Bad Gottleuba zapsána mezi zpívajícími nemocnicemi.

Spolek „Zpívající nemocnice“ totiž uděluje certifikáty zdravotnickým zařízením, ve kterých se nabízí terapeutický a zdraví podporující zpěv. Zpívající nemocnice dnes můžete najít v Německu, Rakousku nebo Švýcarsku.

Prof. Dr. Gerald Hüther, lékař a vědec zabývající se výzkumnem mozku, říká, že aby se pacienti mohli ze svých nemocí uzdravit, potřebují na prvním místě kvalitní zdravotní péči. Ale hned potom je třeba, aby atmosféra nemocnic a zdravotnických zařízení byla beze strachu, bez nejistoty – já dodávám: bez pocitu osamění a možná také bez pocitu nedostatku lidské důstojnosti – pacienti potřebují opakovaně zažívat zkušenosti, které posilují a dodávají odvahu.

Nemocný člověk potřebuje upevňovat důvěru v to, že se opět uzdraví. A k tomu – slovy Geralda Hüthera – snad neexistuje lepší a účinnější prostředek než zpěv. Zpěv totiž pomáhá překonávat psychoemocionální zátěž, dodává člověku odvahu žít a reaktivuje sebeuzdravující síly organismu.

(G. Hüther, in: Meinungen und Positionen; https://www.singende-krankenhaeuser.de/)

Když tohle všechno čtu, přijde mi celkem škoda, že se v dnešní době tak málo zpívá. Zpívající nemocnice jsou jistě fajn. Nešlo by to ale i jinde?

Více o zdravých účincích zpívání si můžete přečíst v e-booku „Zpívání je fitness pro duši“.

Zuzka Slavíčková
Vždycky mě fascinovala hudba a její schopnost zrcadlit stav lidské duše. Specializuji se na psychoterapeutickou muzikoterapii, jejíž stěžejní metodou je improvizace. V rámci sebezkušenostních kurzů muzikoterapie pomáhám hudebním profesionálům, amatérům i naprostým laikům rozvíjet kreativitu, upevňovat duševní zdraví a osobnostně růst. Můj příběh si můžete přečíst zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.